Какво представлява парализа на Бел?
Увреждане на лицевия нерв се нарича парализа на Бел. Честото увреждане на лицевия нерв се обяснява с особеното му анатомично разположение, с особеностите на траекторията му в черепната основа, респективно интра-краниалния и интра-петрозния сегменти. Лицевият нерв (VІІ ЧМН) инервира някои жлези в лицевата област (слъзни жлези), осигурява вкусовата инервация на предните 2/3 части на езика и сензорната инервация на зоната на Ramsey–Hunt. Особеностите на клиничната картина (респективно диференциалната диагноза) между централната и периферната лезия на n.faciаlis са обусловени от наличието на билатерален контрол на горната част на мимическите мускули (горен клон на VІІ ЧМН) и само контралатерален контрол на долните мимически мускули (долен клон на VІІ ЧМН). [При централна лезия наблюдаваме пареза само на мускулите, инервирани от долния клон на фациалиса, а при периферна – на двата.]
Рискови фактори за парализа на Бел
Увреждането на лицевия нерв може да бъде: първично и вторично.
- Първични причинители: инфекции – грип, полиомиелит, herpes zoster simplex, лаймска болест, аденовирус, коксаки и др;
- Вторични причинители: полиомиелит на Хайне-Медин, диабетна невропатия, менингиоми, общи инфекциозни заболявания и др.
КЛИНИЧНА КАРТИНА: след неврит на N.facialis – парализа на Бел, се изразява със слабост на мимическите и дъвкателните мускули в съответната лицева половина с последваща асиметрия на лицето. При някои пациенти има и разстройство на вкуса в предните 2/3 на езика и/или шум в ухото с хиперакузис.
Каква рехабилитация може да се проведе?
Физиотерпевтичната програма вкючва:
- Медикаментозна терапия;
- Кинезитерапия:
В началото – при липса на активни движения – ЦЕЛ – РЕЛАКСИРАНЕ МУСКУЛАТУРАТА НА НЕЗАСЕГНАТАТА ЛИЦЕВА ПОЛОВИНА (приближаване залавните места на увредените мускули), чрез позиция тилен лег и релаксиращи прийоми за мускулите на шията и раменния пояс, на този фон – ПАСИВНИ УПРАЖНЕНИЯ ЗА ВСЕКИ ЗАСЕГНАТ МУСКУЛ ПООТДЕЛНО, с бавен темп. При поява на самостоятелни движения в засегнатите мускули – постепенно включване на АКТИВНИ УПРАЖНЕНИЯ (на АНАЛИТИЧЕН ПРИНЦИП), без претоварване, под прага за получаване на синкинезии; тъй като новопоявилите се движения се характеризират с бързо изчерпване (бърза умора на мускулите). При изпълнение на активните упражнения здравата страна се фиксира мануално от терапевта. Постепенно се обучава пациента в самоконтрол – пред огледало. АГ (Аналитична гимнастика) се извършва 2-3 пъти дневно по 15 мин. С цел стимулиране на новопоявилите се активни движения се включват и методики от ПНМУ – например мануална раздраза на съответния мускул с последващо леко опъване (отлепване) и команда за извършване на съответното движение (характерно за стимулирания мускул). Извършва се и ПОЗИЦИОННО ЛЕЧЕНИЕ – шина или лейкопласт за поддържане на устния ъгъл.
СПЕЦИАЛНИ УПРАЖНЕНИЯ при парализа на Бел:
*Набръчкване на челото;
* Затваряне и отваряне на очите;
* Стискане на очите;
*Затваряне на ноздрите;
* Задържане на въздух в устната кухина (паретичната страна се затваря с ръката на пациента или на терапевта);
*Надуване на бузите;
* Свиркане с уста;
* Духане със сламка в чаша с вода;
*Усмихване;
*Откриване на зъбите;
*Навеждане надолу на устния ъгъл с контракция на платизмата;
*Изваждане на езика напред и движения с него;
*Издаване устните напред – “рибешка уста”;
*Логопедични упражнения – пример: Петър плет плете, Русо прасе просо пасе, Юрко се юрна с коня на юруш и др.
-
Физиотерапия:
-ТЕРМОТЕРАПИЯ – с по-ниски температури: парафин, кални апликации, компреси с морска луга (върху найлон);
– СОЛУКС със син филтър;
– ЕЛЕКТРОСТИМУЛАЦИИ (лабилен метод);
– АКУПУНКТУРА и ЛАЗЕРПУНКТУРА;
– ДИАДИНАМИЧНИ ТОКОВЕ – блокада на шиен симпатикус с модалност DF – 5 min.
ВАЖНО: Наличието на синкинезии е абсолютно противопоказание за провеждане на електростимулации, акупунктура, лазерпунктура.
ВАЖНО: Задължителен принцип на подреждане на процедурите през деня е: след топлинната процедура и електропроцедурите се провежда МАСАЖ и най-накрая АНАЛИТИЧНА ГИМНАСТИКА.
Неврорехабилитационният курс включва минимум 10-15 процедури, препоръчително е да се повтори след 30 дни, по възможност и при налична персистираща пареза – след 3, 6, 9 и 12 месеца.
-
Ерготерапия:
ДА СЕ ИЗБЯГВАТ ДЕЙНОСТИ ОТ ЕЖЕДНЕВИЕТО, СВЪРЗАНИ С ПРЕНАПРЕЖЕНИЕ НА ЗРЕНИЕТО (силно слънце, продължително гледане на телевизия, продължителна работа с компютър и т.н.).
ПРЕПОРЪКИ КЪМ ПАЦИЕНТИТЕ с парализа на Бел:
-
- ДА СЕ ПАЗЯТ ОТ ПРОСТУДА
-
- ДА ПРОВЕЖДАТ САМОСТОЯТЕЛНО ПРИ ДОМАШНИ УСЛОВИЯ ПРОЦЕДУРАТА АГ (Аналитичн гимнастика)
- ДА ПРОДЪЛЖАВАТ МЕДИКАМЕНТОЗНАТА ТЕРАПИЯ (до контролен преглед с невролог)
Използвана литертура: Основи на физикалната медицина, физикална терапия и рехабилитация проф. Ивет Колева.